Správné skladování dřeva

publikováno 25.06.2014
Jak skladovat dřevo

Jak skladovat dřevo ?

Palivové dřevo je nutno skladovat v suchu a chránit před povětrnostními vlivy, aby bylo zajištěno čisté a efektivní spalování a aby se tak dosáhlo hospodárné spotřeby dřeva.

Následkem spalování čerstvého a vlhkého dřeva jsou kromě špatného výkonu z topení také silná tvorba sazí a vysoká zátěž pro životní prostředí. To pro vás může znamenat náročnější a častější čištění komína a krbových kamen, riziko zanesení komínu sazemi a jejich následné vzplanutí, silné zanášení skla atd.

Požitek z krásného ohně se pak nemůže dostavit. Používat dobře vyšušené palivové dřevo vás přitom nic nestojí! Jen včas nakoupit a dobře uskladnit.

Zde je pár tipů na správné skladování krbového dřeva:

  • Aby mohlo dřevo lépe schnout, mělo by být skladováno v kouskách připravených rovnou k topení (polínkách).
  • Dřevo by nemělo být umístěno přímo na podlaze, protože by tak mohlo hnít a bylo by pro spalování nepoužitelné. Jako základní podklad se doporučují palety nebo příčné latě.
  • Dřevo by mělo být chráněno před přímým deštěm nebo sněhem (např. vrchní krycí fólií), Zároveň dřevo nesmí být zcela zakryto, jinak by vlhkost nemohla unikat.

Přesná zbytková vlhkost dřeva může být měřena pomocí měřiče na vlhkost dřeva. Zbytková vlhkost nesmí být vyšší než 20 %.

« zpět